Slovník pojmů

Laminace

Laminování je technologie umožňující zlepšit jak mechanické, tak i optické vlastnosti tisků tím, že jednostranně či oboustranně aplikujeme pod značným tlakem na vytištěný arch tenkou opticky průhlednou polymerní fólii.

Díky laminaci se dosahuje zlepšení níže uvedených vlastností tiskoviny:

  • zvýšení mechanické pevnosti a houževnatosti,
  • zlepšení vzhledu tiskoviny,
  • zvýšení odolnosti proti oděru a snížení náchylnosti k naleptání lidskou pokožkou,
  • zvýšení odolnosti tisku vůči UV záření,
  • zajištění neprostupnosti pro vlhkost.

Zalaminované archy lze pak snadno zpracovávat technologickými operacemi, jako jsou kašírování, výsek, parciální lakování atd.

Termolaminace

Laminace za tepla, neboli termolaminace, používá laminovací fólii s vrstvou tavného lepidla. Lepidlo nanesené na krycím filmu je aktivováno teplým tělesem laminovacího stroje, a za vysokého tlaku je pak fólie aplikována na laminovanou tiskovinu. Touto technologií lze laminovat oboustranně a ihned může následovat dokončovací zpracování. Kvalitu výstupu je možné kontrolovat okamžitě po laminaci.

Suchá laminace

Suchá laminace (kašírování) je technologie, při níž se používá laminovací fólie opatřená samolepicí vrstvou. Aplikace této fólie na tiskovinu probíhá pouze tlakem. Film se zpravidla odvíjí z role. Je možné laminovat předměty až do tloušťky 6 cm.

Mokrá laminace

Při mokré laminaci se na fólii nanese vrstva disperzního, vodou ředitelného lepidla, které se před vlastní aplikací na tiskovinu nejdříve předsuší v sušicím bubnu nebo tunelu a teprve potom se tlakem aplikuje na substrát. Takto laminovaný materiál se musí před dalším zpracováním dosušit. Defekty laminace se projeví až po úplném zaschnutí lepidla. Tento způsob laminace se využívá především pro zpracování velkých nákladů ve velkých tiskárnách. Nevýhodou je také to, že nelze najednou laminovat oboustranně.

Laminace s UV vytvrzováním

V případě laminace s UV vytvrzováním se na laminovací fólii nanáší lepidlo, jenž je aktivováno UV zářením. Tím se stává lepivým, a poté se za pokojové teploty přiloží fólie.

Laminovací fólie

Laminovací fólie se vyrábí v širokém sortimentu optických, mechanických i funkčních vlastností, které jsou dány především chemickou strukturou polymeru. Podle optických vlastností rozlišujeme fólie matné, polomatné, lesklé, strukturované, čiré, opticky proměnné, metalizované nebo fólie s barevným či perleťovým nádechem. S ohledem na mechanické a funkční vlastnosti se laminovací fólie mohou lišit porozitou, odolností vůči chemikáliím, odolností vůči oděru, propustností par či vody, pevností, pružností, tepelnou odolností a odolností vůči UV záření. V případě chemické struktury fólií se jedná především o termoplasty: polypropylen (PP), polyethylen (PE), polyester (PET), případně i polyvinylchlorid (PVC), polyvinylacetát (PVA) či acetát celulózy.

Obecně pro všechny technologie laminace platí, že je fólie aplikována na tiskovinu pomocí vrstvy lepidla. Pro různé technologie je pak způsob této aplikace odlišný. Adheze vrstvy tiskové barvy a lepidla je asi nejproblematičtější oblastí laminace tiskovin, zvláště pak tiskovin zhotovených na digitálních tiskových strojích. Proto je nutné zvolit vhodnou laminovací fólii s ohledem na použitou tiskovou barvu a techniku tisku. V případě suché laminace (kašírování) se tloušťka fólie pohybuje okolo 25 μm pro lesklou fólii (12 μm vlastní fólie + 13 μm lepidlo) a 30 μm pro matnou fólii (15 μm vlastní fólie + 15 μm lepidlo). U mokré (disperzní) laminace se tloušťka fólie pohybuje v rozmezí 12 až 20 μm (lesklá fólie většinou 12 μm, matná 15 μm) a tloušťku naneseného lepidla je možné regulovat podle potřeby. Nános lepidla dosahuje obvykle 12 až 14 g/m2.Termolaminovací fólie lze zjednodušeně definovat jako dvouvrstvý materiál skládající se z nosného filmu a vrstvy tavného lepidla.© 2019, KOMFI spol. s r. o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing